Publisert: 30. august 2025 av Anna Crawford
Selv om kalenderen viser (sen)sommer, er vi allerede i gang med å forberede banen for neste vår. Det arbeidet vi gjør nå, er avgjørende for at vi igjen skal kunne åpne en frisk og sterk bane når sesongen starter.
Fra uke 36 begynner vi å hulle og dresse greener og tee. Dette styrker gresset, forbedrer dreneringen og legger grunnlaget for jevne og gode spilleflater til våren.
Fra uke 37 går vi også i gang med dreneringsarbeider på banen. God drenering gjør at banen tørker raskere opp, tåler mer nedbør og gir oss bedre forhold både tidlig på våren og gjennom sesongen.
En av de største truslene mot golfbaner i Norge er vinterskader. Når vann blir stående på flater og i jordprofilen, fryser det til is. Da kan gressplantene kveles fordi røttene ikke får nok oksygen. Resultatet er ofte døde flekker på greener og fairwayer, noe som gjør at sesongstarten blir både tyngre og mer uforutsigbar. Med god drenering får vannet et naturlig avløp, slik at banen tørker opp raskere, isdannelse reduseres, og gressplantene holder seg sunnere og tåler vinteren bedre. På den måten bygger vi en bane som står grønn og frisk når vi åpner igjen til våren.
Spillere vil merke at det foregår arbeid ute på banen, og enkelte områder kan i perioder være preget av maskiner og mannskap. Men alt dette er en investering i spillegleden som venter oss neste sesong.
Vi tenker alltid langsiktig på Tyrifjord. Hver høst legger vi grunnlaget for at våren skal by på grønne, sunne flater og en bane som tåler både spill og vær.
Takk for forståelsen og støtten – sammen bygger vi banen for fremtiden!